Live

Live: Oxegen 2010 Stage Times (Full Timetable)

The full list of stage times have been announced for Oxegen 2010. All the slots have been filled apart from one or two TBCs. So now you have the next seven days to prepare your own personal timetable for the event. Tickets for the event are still on sale!

Friday 9th July 2010

Time Main Stage Vodafone Stage Heineken Green Sphere 2FM/Hot Press Academy Red Bull Stage Dance Stage
14:00 Eliza Doolittle
14:00-14:55
James Vincent McMorrow
14:00-14:55
Readers Wives
14:45-15:30
The Capitals
14:00-15:10
DJ Gordo & Church
14:00-14:50
15:00 The Coronas
14:55-16:10
The Brilliant Things
15:00-15:55
Kassidy
14:55-16:10
Sweet Jane
15:30-16:25
Andreya Triana
15:10-16:20
Dublin Streets
14:50-15:35
Ou Est Le Swimming Pool
15:35-16:15
16:00 The Black Keys
16:10-17:35
Fox Avenue
15:55-17:05
God is an Astronaut
16:10-17:25
Lissie
16:25-17:20
Memoryhouse
16:20-17:30
Filthy Dukes
16:15-17:00
17:00 Vampire Weekend
17:35-1905
Republic of Loose
17:05-18:25
Delorentos
17:25-18:40
Joe Echo
17:20-18:15
Darwin Deez
17:30-18:40
Primary 1
17:00-18:00
18:00 Stereophonics
19:05-20:50
Plan B
18:25-19:45
The Coral
18:40-20:10
CODES
18:15-19:10
Gabriella Cilmi
18:40-19:55
Fred Falke
18:00-19:00
19:00 Stereophonics
19:05-20:50
Plan B
18:25-19:45
The Coral
18:40-20:10
O Emperor
19:10-20:10
Gabriella Cilmi
18:40-19:55
Aeroplane
19:00-20:00
20:00 Jay-Z
20:50-23:00
Scouting for Girls
19:45-21:00
Empire of the Sun
20:10-21:40
Shed Seven
20:10-21:15
Tinie Tempah
19:55-21:05
Vitalic
20:00-21:15
21:00 Jay-Z
20:50-23:00
Groove Armada
21:00-23:00
Goldfrapp
21:40-23:15
Frightened Rabbit
21:15-22:20
Chipmunk
21:05-22:15
Erol Alkan
21:15-23:15
22:00 Jay-Z
20:50-23:00
Groove Armada
21:00-23:00
Goldfrapp
21:40-23:15
Villagers
22:20-23:25
Colm K
22:15-
Erol Alkan
21:15-23:15
23:00 Arcade Fire
23:00-
Fatboy Slim
23:00-
David Guetta
23:15-
Bipolar Empire
23:25-00:20
Cashier Number 9
00:20-
Simian Mobile Disco
23:15-

Saturday 10th July 2010

Time Main Stage Vodafone Stage Heineken Green Sphere 2FM/Hot Press Academy Red Bull Stage Dance Stage
14:00 The Stranglers
14:00-15:20
Kids in Glass Houses
14:00-14:55
Panama Kings
14:00-15:00
Funzo
14:00-14:40
Andrew Hozier Byrne
14:40-15:20
Jenna Toro
14:00-14:45
Amasis
14:00-15:00
15:00 TBC Tinariwen
14:55-16:05
Wallis Bird
15:00-16:15
Matthew P
15:20-16:05
The Minutes
14:45-15:45
Steve Aoki
15:00-16:05
16:00 Biffy Clyro
16:30-18:05
Two Door Cinema Club
16:05-17:20
Cathy Davey
16:15-17:35
Daisy Dares You
16:05-17:00
Illium Sphere
15:45-16:50
David E Sugar
16:15-17:00
17:00 Biffy Clyro
16:30-18:05
Rise Against
17:20-18:40
Ellie Goulding
17:35-19:00
Chape; Club
17:00-17:55
Space Dimension Controller
16:50-18:00
Bitches With Wolves
17:00-17:45
18:00 Florence and the Machine
18:05-19:35
The Cribs
18:40-20:00
Ellie Goulding
17:35-19:00
Mayer Hathorne
17:55-18:50
Jackmaster
18:00-19:10
French Horn Rebellion
17:45-18:45
19:00 Dizzie Rascal
19:35-21:05
The Cribs
18:40-20:00
La Roux
19:00-20:30
3Oh!3
18:50-19:55
Wild Beasts
19:10-20:25
Villa
18:45-19:40
20:00 Dizzie Rascal
19:35-21:05
Editors
20:00-21:30
The Gossip
20:30-22:00
Hurts
19:55-21:00
Dirty Projectors
20:25-21:40
Louis La Roche
19:40-20:35
Burns
20:35-21:30
21:00 Kasabian
21:05-23:10
Doves
21:30-23:00
The Gossip
20:30-22:00
Yeasayer
21:00-22:10
The Drums
21:40-23:00
A-Trak
21:30-23:00
22:00 Kasabian
21:05-23:10
Doves
21:30-23:00
Hot Chip
22:00-23:30
Bombay Bicycle Club
22:10-23:15
The Drums
21:40-23:00
A-Trak
21:30-23:00
23:00 Muse
21:10-
Black Eyed Peas
23:00-
Calvin Harris
23:30-
Kele
23:15-00:20
Ash
00:20-
Alex Metric
23:00-
Armand Van Helden
23:00

Sunday 11th July 2010

Time Main Stage Vodafone Stage Heineken Green Sphere 2FM/Hot Press Academy Red Bull Stage Dance Stage
14:00 Echo & the Bunnymen
14:00-15:15
The Knux
14:00-15:10
General Fiasco
14:00-14:50
Awake Young Soldiers
14:00-14:40
Ryan Sheridan
14:40-15:30
Planet Parade
14:00-15:10
15:00 Earth, Wind & Fire
15:15-16:25
Professor Green
15:10-16:20
Diana Vickers
14:50-16:00
Rachel Furner
15:30-16:25
Robot Koch
15:10-16:20
16:00 Newton Faulkner
16:25-17:35
D12
16:20-17:40
Kate Nash
16:00-17:10
The Middle East
16:25-17:20
Cecile
16:20-17:30
17:00 Bell x1
17:35-19:00
Joshua Radin
17:40-19:00
We Are Scientists
17:10-18:20
Example
17:20-18:10
Local Natives
17:30-18:40
18:00 Bell x1
17:35-19:00
Joshua Radin
17:40-19:00
Jamie T
18:20-19:50
The High Kings
18:10-19:00
Jamie Lidell
18:40-19:55
19:00 Paolo Nutini
19:00-20:35
Temper Trap
19:00-20:30
Jamie T
18:20-19:50
Mystery Jets
19:00-19:55
Jamie Lidell
18:40-19:55
20:00 Faithless
20:35-22:20
30 Seconds to Mars
20:30-22:15
The Courteeners
19:50-21:20
Hilltop Hoods
19:55-21:00
Delphic
19:55-21:05
21:00 Faithless
20:35-22:20
30 Seconds to Mars
20:30-22:15
Ocean Colour Scene
21:20-22:50
Laura Marling
21:00-23:05
Broken Social Scene
21:05-22:15
22:00 Eminem
22:20-
The Prodigy
22:15-
Mumford and Sons
22:50-
Laura Marling
21:00-23:05
Hudson Mohawke
22:15-

Related posts:

  1. Oxegen 2009 Stage Times Lineup Timetable
  2. Live: Oxegen 2010 Red Bull Music Academy Stage Full Lineup
  3. Live: Electric Picnic 2009 Timetable Stage Times
  4. Live: Oxegen 2008 Stage Times Announced
  5. Live: Oxegen 2010 Vodafone Stage Lineup

Trackbacks / Pings

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>