Live

Live: Electric Picnic 2010 Full Timetable and Stage Times

Finally, you can decide who to watch and when to see them now that the full timetable and stage time breakdown has been released for Electric Picnic 2010.

Friday, 3 September

MAIN STAGE
10:30 – 12:00 Roxy Music
8:45 – 9:45 Modest Mouse
7:15 – 8:15 The Waterboys
6:00 – 6:45 Janelle Monáe
4:45 – 5:30 The Jolly Boys
3:45 – 4:15 Donal Dineen. Niwel Tsumbu & Friends

ELECTRIC ARENA
10:45 – 12:00 Public Image Ltd
9:00 – 10:00 Jonsi
7:15 – 8:15 Marc Almond
6:00 – 6:45 Black Mountain
4:45 – 5:15 Chew Lips
3:45 – 4:15 Nova static

CRAWDADDY STAGE
10:50 – 12:00 Eels
9:20 – 10:20 Foals
7:45 – 8:35 Laura Marling
6:30 – 7:15 Hurts
5:30 – 6:00 Joe Echo
4:30 – 5:00 Cloud Castle Lake

COSBY STAGE
11:00 – 12:00 Duke Special
9:45 – 10:30 Stars
8:30 – 9:15 Cymbals Eat Guitars
7:30 – 8:00 Here We Go Magic
6:30 – 7:00 MNDR
5:30 – 6:00 Delta Maid
4:45 – 5:15 Vengeance & the Panther Queen
4:00 – 4:30 Jes O’Connor with Audrey Trainor

LITTLE BIG TENT
01:15 – 02:00 Rubberbandits feat Crystal Swing
12:15 – 01:00 Kormac’s Big Band
10:45 – 11:45 Booka Shade
9:30 – 10:30 Sneaky Soundsystem
8:30 – 9:30 Sebastian Leger
7:15 – 8:15 The Subs
6:00 – 7:00 Lorcan Mak
5:00 – 6:00 Phil Ryan
4:00 – 5:00 LRB

BODY AND SOUL: MAIN STAGE
10:40-03:30 Donal Dineen live, with guests
10:00-10:40 Janelle Monae
8:35-9:20 Freelance Whales
7:10-7:50 Johnny Flynn
6:00-6:40 I Draw Slow
5:00-17.30 Que Pezon
4:00-4:30 Bocs Social

BODY AND SOUL: LOVE LETTER STAGE
2:30-3:30 bulance
12:00-2:00 Nightflight DJs
11:00-12:40 Butterfly Explosion
10:00-10:30 Scre Blue Murmur
9:00-21:30 Kill Krinkle Club
8:00-8:30 Aindrias De Staic
6:50-7:30 The Holy Roman Army
6:00-6:20 Lady Grew
5:00-5:30 Take The Money and Run

Saturday, 4th September

MAIN STAGE
12.30 – 2.00 Leftfield
10.30 –11.45 The Frames
8.45 – 9.45 Imelda May
7.00 – 8.00 Seasick Steve
5.15 – 6.15 Afro Celt Soundsystem
3.30 – 4.30 Hypnotic Brass Ensemble
2:15 – 2:55 Heathers
1.30 – 2.00 Mountain Man
12.30 – 1.00 Brian Deady

ELECTRIC ARENA
10:30 – 12:00 LCD Soundsystem
8:45 – 9:45 Hot Chip
7:00 – 8:00 Bad Lieutenant
5:15 – 6:15 Crystal Castles
4:00 – 4:45 K’Naan
2:45 – 3:30 Robyn
1:30 – 2:00 Spilly Walker
12:30 – 1:00 Channel One

CRAWDADDY STAGE
12:00 – 1:00 Gil Scott Heron
9:45 – 10:45 Cathy Davey
8:15 – 9:15 Steve Earle
6:45 – 7:45 Paul Brady
5:15 – 6:15 Villagers
4:00 – 4:45 Redneck Manifesto
2:30 – 3:15 Adrian Crowley
1:30 – 2:00 And So I Watch You From Afar
12:30 – 1:00 Goodtime John

COSBY STAGE
01:00 – 02:00 Joker & Nomad
11:50 – 12:50 Edan
10:45 – 11:35 Monotonix
9:15 – 10:15 Brendan Perry
7:45 – 8:45 The Antlers
6:30 – 7:15 Steve Mason
5:15 – 6:00 Philip Selway
4:00 – 4:45 These New Puritans
3:00 – 3:30 Fang Island
2:00 – 2:30 The Mighty Stef
1:00 – 1:30 Aaron Wright

LITTLE BIG TENT
00:45 – 2:00 Bloody Beetroots
10:45 – 00:15 Tiga
9:45 – 10:45 Daniel Wang
8:30 – 9:30 The Japanese Popstars
7:25 – 8:15 Dan Le Sac Vs Scroobius Pip
6:10 – 7:10 Stacey Pullen
5:15 – 6:00 Crystal Fighters
4:00 – 5:00 Arveene & Misk
2:00 – 3:50 Trojan Soundsystem

BODY AND SOUL: MAIN STAGE
3:30-4:30 Phil Retrospector
2:15-3:15 Martin Hayes and Denis Cahill
12:45-01:45 Caribou
10:30-11:30 Crystal Fighters
9:00-9:40 Timber Timbre
7:50-8:30 Jimmy the Hideous Penguin
6:40-7:20 John Smith
5:20-6:00 Tucan
4:00-4:40 Lisa O’ Neill
3:10-3:40 Low Sea
2:00-2:40 SPECIAL GUESTS
12:50-1:30 Nouveaunoise
11:50-12:30 Ultan Conlon

BODY AND SOUL: LOVE LETTER STAGE
2:30-3:30 Catscars
1:15-2:15 Twin Kranes
11:00-12:45 Sian
10:00-22:30 Hunter Gatherer
9:00-9:30 Low Sea
8:00-8:30 Aindrias de Staic
7:00-7:30 The Kites of San Quentin
6:00-6:30 Maud in Cahoots
4:50-5:20 Abigail Smith
4:00-4:20 Lady Grew
3:00-3:30 Emily’s Eldest
2:00-2:30 Ciara O Driscoll
1:00-1:30 Bella Jane
12:00-12:30 Ryan Sheridan

Sunday, 5th September

MAIN STAGE
10.30 – 12:00 Massive Attack
8.45 – 9.45 The National
7:10 – 8:00 Mumford & Sons
5:30 – 6:30 Friendly Fires
3.45 – 4.45 Dennis Alcapone
2:30 – 3.15 Bonobo (Live)
1.15 – 2.00 Cymande II
12:00 – 12.45 Dublin Gospel Choir

ELECTRIC ARENA
9:30 – 10:30 Fever Ray
7:45 – 8:45 UNKLE
6:15 – 7:15 Fat Freddy’s Drop
5:00 – 5:45 Two Door Cinema Club
3:30 – 4:15 Beardyman
2:30 – 3:00 D-FunK + Master Blazter
1:30 – 2:00 Neon Indian
12:30 – 1:00 Messiah J & the Expert

CRAWDADDY STAGE
11:00 – 1200 Wolf Parade
9:15 – 10:15 Low Anthem
7:45 – 8:45 The Horrors
6:30 – 7:15 The Big Pink
5:15 – 6:00 Fight Like Apes
4:00 – 4:45 The Alarm
2:45 – 3:30 Stornoway
1:30 – 2:15 The Tallest Man on Earth
12:30 – 1:00 James Vinvent McMorrow

COSBY STAGE
11:00 – 12:00 New Pornographers
9:15 – 10:15 The Fall
7:45 – 8:30 Liquid Liquid
6:15 – 7:15 Archie Bronson Outfit
5:00 – 5:45 Field Music
3:50 – 4:30 Dandelion
2:50 – 3:20 Jerry Fish
2:00 – 2:30 O Emperor
1:00 – 1:30 Land Lovers
12:00 – 12:30 Riptide Movement

LITTLE BIG TENT
10:45 – 12:00 Laurent Garnier live
9:15 – 10:15 808 State
8:00 – 9:00 Juan Atkins
7:00 – 7:55 Mixhell
5:45 – 6:45 Jackbeats
2:30 – 5:30 Mr Scruff
1:30 – 2:15 Lorcan Mak
1:00 – 2:00 Mikki Dee & Mystro

BODY AND SOUL: MAIN STAGE
3:00-3.30 Visuals & Close.
2:30-2:45 Judith Mok feat. Shane Booth & Daniel Forde performing Love & Life in Operatic Recital
1:00-2:00 Omar Souleyman
11:30-12:30 John Cooper Clarke
10:50-11:05 Sfear
9:30-10:30 Iarla O Lionaird & Steve Cooney
8:10-9:00 Neon Indian
6:30-7:15 Martina Topley Bird
5:25-6:00 Arborera
4:05-4:55 Cymande II
2:50-3:25 Special Guest
2:00 -2:30 Jennifer Evans
1:00-1:30 Daithi O’Dronai
12.00-12.30 Paul Melia

BODY AND SOUL: LOVE LETTER STAGE
2:30-3:30 Natural History Museum
1:15-02:15 Patrick Kelleher & His Cold Dead Hands
11:00-1:00 Peverelist
10:00-10:40 Thread Pulls
9:00-9:30 Deaf Joe
8:00-8:30 Aindrias De Staic
6.50-7:40 Maud in Cahoots
5:50-6:40 Revelation Sound feat. Cian Finn
5:00-5:30 Spook of the 13th Lock
4:00-4:30 Nick Carswell and the Elective Orchestra
3:00-3:30 Scre Blue Murmur
2:00-2:30 Harry Bird and the Rubber Wellies
1:00-1:30 Jack Harrison
12.00- 12.30 Daire O’Reilly

Related posts:

  1. Live: Electric Picnic 2009 Timetable Stage Times
  2. Live: Oxegen 2010 Stage Times (Full Timetable)
  3. Live: Electric Picnic 2010 Body & Soul Timetable
  4. Live: Electric Picnic 2010 Salty Dog Stage
  5. Live: Electric Picnic 2010 Lineup

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>